Najpopularniejsza lalka świata

Produkowana od 1958 r przez firmę Mattel i wymyślona przez jej właścicielkę Ruth Handler lalka Barbie to jedna z nachetniej kupowanych zabawek dla dzieci na świecie.

Rodzina Lalki barbie szybka wysyłka

Niesamowita popularność zabawki spowodowała dalszy rozwój projektu i pojawienie się innych, spójnych tematycznie lalek firmy Mattel. Fani Barbie mają możliwość zaglębienia się w jej genealogię i poznania najbliższej rodziny oraz przyjaciół. O tym, że ma ona chłopaka o imieniu Ken, wie prawie każdy. Mniej osób zna jej dwie przyjaciółki, którymi są Midge oraz Teresa. Barbie ma także rodzeństwo a ściślej siostry: Skipper, Tutti, Stacie, Kelly, Chelsea i Krissy oraz brata Todda. Znani są również rodzice Barbie: George Roberts (ojciec) i Margaret Roberts (matka). Lalka posiada też kilkunastu innych członków należących już do dalszej rodziny. 

Kontrowersyjny obraz kobiety kreowany przez firmę Mattel

Amerykańska socjologii Mary F. Rogers jest autorką poczytnej książki “Barbie jako ikona kultury”. Rogers w swojej książce przedstawiła krytyczne spojrzenie na kreowany przez twórców zabawki obraz kobiety i jej roli we współczesnym świecie. Sama lalka posiada dziwne, nienaturalne proporcje ciała, które nie są odzwierciedleniem budowy ciała dorosłej kobiety. Nieprzeciętnie długie nogi, bardzo wąska talia, spore piersi i młodzieńcza twarz o niemal nastoletnich rysach. Amerykańskie feministki upatrywały w niej obiektu seksualizacji i niedościgłego, wyidealizowanego obrazu kobiecego ciała. Zauważono, że dziewczęta uważając budowę lalki za idealną, będą miały zaburzony obraz własnego ciała co może przyczynić się do zwiększonych zachorowań na anoreksję. Styl życia lalki, która wiedzie radosne i beztroskie życie, które obfituje w dobra materialne również został oceniony negatwnie. Strzałem w stopę okazało się dla firmy wypuszczenie na rynek ciemnoskórej Barbie Oreo. Lalka ta powsta we współpracy z marką Oreo, produkującą popularne słodycze. Wyraz “oreo” skierowany do człowieka jest w Stanach Zjednoczonych uwłaczający czarnoskórym.  Ten model lalki budził tak silne negatywne skojarzenia, że zaczęto posądzać markę Mattel o rasizm.